26 maja 2023

W ramach 21. FPS odbył się Dzień Muzyki Sakralnej, promujący i popularyzujący działalność twórców i artystów

Obok występów konkursowych mieliśmy możliwość wysłuchania ekspertów, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z komponowaniem, wykonywaniem i przeżywaniem muzyki sakralnej.

 „Czy kompozytorzy sięgają do muzyki sakralnej po inspiracje?” – o poszukiwaniu piękna i prawdy w komponowaniu dzieł muzycznych opowiedział Jakub Szafrański, kompozytor, dyrygent i chórzysta.

O tym, jakie wyzwania niesie ze sobą „Muzyka sakralna w edukacji muzycznej i rozwoju śpiewaków” opowiedziała Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent, pedagog, pracująca na co dzień z młodymi chórzystami.

Czego powinien się spodziewać dyrygent rozpoczynający przygodę z muzyką sakralną i na jakie wyzwania powinien być otwarty – temat „Muzyka chóralna pod batutą młodych dyrygentów” przybliżyła Aleksandra Kopp, dyrygentka, wokalistka.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość muzyki sakralnej w świecie muzyki chóralnej” – opowieść o tym, jak rozwijała się muzyka sakralna na przestrzeni lat, jakie były okresy jej największego rozkwitu, a co działo się w okresach, kiedy stawała się ona zbyt trudna w odbiorze – tym tematem wspólnie z Jakubem Szafrańskim zakończyliśmy panel dyskusji.

Podsumowanie Dnia Muzyki Sakralnej – obejrzyj i dołącz do nas za rok!

Dzień Muzyki Sakralnej – święto wszystkich entuzjastów chóralnego śpiewu

Od poranka do późnego wieczora Dzień Muzyki Sakralnej gromadził ludzi, dla których muzyka sakralna jest bliska sercu – amatorów, czyli tych, którzy kochają. Był to dzień wymiany doświadczeń i integracji. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok!