Historia

Festiwal Pieśni Sakralnej powstał w 2000 roku z inicjatywy Tomasza Skonecznego, ówczesnego dyrektora Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu. Początkowo Festiwal miał charakter powiatowy, a w 2013 roku stał się festiwalem ogólnopolskim. Od 2011 roku organizatorem Festiwalu jest Fletnia Pana. Z każdym rokiem staramy się rozwijać i poszerzać zasięg Festiwalu.

Idea

Ideą Festiwalu jest propagowanie muzyki sakralnej, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku uczestników, a także ożywienie ruchu artystycznego oraz integracja muzyków z całej Polski. Jako organizatorzy chcemy, aby Festiwal był okazją do wymiany doświadczeń oraz miejscem, w którym młodsi mogą zainspirować się wykonaniami starszych (i odwrotnie!), a mniej doświadczeni, mogą uczyć się od bardziej doświadczonych.

Formuła

Festiwal, choć zgodnie ze swą nazwą pozostał nastawiony w szczególności na wykonania muzyki sakralnej, na przestrzeni lat gromadzi uczestników wykonujących muzykę sakralną, ale również religijną, uwielbieniową, czy gospelową. Uczestnicy Festiwalu Pieśni Sakralnej są oceniani i nagradzani w różnych kategoriach wiekowych. Od najmłodszych uczestników – przedszkolaków – na początku dnia, do profesjonalnych chórów akademickich wieczorem. 

Zwycięzcy festiwalu, których wyłania profesjonalne jury, nagradzani są w swoich kategoriach. Najlepszy uczestnik danej edycji festiwalu wchodzi w posiadanie dodatkowej, wyjątkowej nagrody Grand Prix – Złotej Harfy, która jest nagrodą przechodnią. Zdobywca Złotej Harfy zobowiązany jest do wystąpienia w kolejnej edycji Festiwalu i obrony tytułu, lub przekazania Złotej Harfy kolejnym zwycięzcom.

Integracja

Festiwal Pieśni Sakralnej to nie tylko konkurs i rywalizacja. To przede wszystkim spotkanie z ludźmi, nawiązywanie nowych kontaktów oraz odnawianie tych już istniejących. Czas spotkań, rozmów i dyskusji muzyków z całej Polski. To wydarzenie organizowane przez ludzi z pasją, dla ludzi z pasją! Wydarzenie, do którego – mamy nadzieję – będą Państwo chcieli wracać co rok! Czy Festiwal Pieśni Sakralnej wciąga? Wystarczy spytać kogoś, kto chociaż raz wziął udział w naszym Festiwalu!


Dołącz do nas!

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Festiwalu Pieśni Sakralnej zachęcamy do zapoznania się z naszą stroną internetową. Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z regulaminem festiwalu, a następnie do wypełnienia karty zgłoszeń. Dodatkowo zapraszamy do obserwowania Festiwalu Pieśni Sakralnej na facebook’u, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje, zdjęcia, video.

Zapraszamy wszystkich na Festiwal Pieśni Sakralnej, gdzie z pewnością będzie można posłuchać wspaniałych interpretacji i występów uczestników w repertuarze obejmującym zarówno muzykę religijną, sakralną i chóralną, jak również nowoczesne aranżacje muzyki uwielbieniowej czy gospel.